KOMUNIKAT COVid19

Opublikowano: czwartek, 12 marzec 2020

KOMUNIKAT

Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 spowodowało konieczność podjęcia działań nie tylko na szczeblu centralnym, ale także lokalnym. Bardzo proszę o odpowiedzialne, rozsądne zachowania każdego mieszkańca Gminy w trosce o zdrowie własne, naszych bliskich i naszych sąsiadów. Na naszym terenie nie stwierdzono występowania koronawirusa, ale nie wolno lekceważyć środków ostrożności, przy jednoczesnym zachowaniu spokoju.

  1. Decyzją Premiera RP do dnia 25 marca zostają zamknięte szkoły, przedszkola i żłobek. W dniach 12 i 13 marca wszystkie placówki mogą zapewnić opiekę dzieciom, które z różnych względów nie mogą pozostań w domu; od 16 marca placówki nie świadczą żadnych usług opiekuńczych.
  2. Rodzice dzieci do lat 8 mogą skorzystać z dodatkowego czternastodniowego zasiłku opiekuńczego, w tym celu należy złożyć u pracodawcy wypełnione oświadczenie, którego wzór zamieszczony jest poniżej.
  3. Najbliższe 2 tygodnie nie są czasem dodatkowych ferii dla dzieci – jest to czas na ograniczenie (w granicach rozsądku) wszystkich osobistych kontaktów: z rówieśnikami, ze starszymi osobami z rodziny. Przypominamy, że osoby starsze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o skutki ewentualnego zarażenia, natomiast dzieci mogą przechodzić zarażenie bezobjawowo.
  4. Osoby starsze powinny szczególnie zwracać uwagę na środki bezpieczeństwa i ograniczyć kontakty ze światem zewnętrznym.  Zwracam się z prośbą do sąsiadów samotnych osób starszych o informowanie pracowników Urzędu Gminy, GOPS, sołtysów, jeśli pojawi się konieczność jakiejkolwiek pomocy (np.  codzienne zakupy, problem z dotarciem do lekarza).
  5. Wszystkich mieszkańców proszę o zachowanie ostrożności zwłaszcza w miejscach publicznych, jeśli to możliwe ograniczmy wizyty w Urzędzie Gminy i innych instytucjach wykorzystujmy techniczne środki porozumiewania się z urzędami, GOPS, szkołami, żłobkiem,  domem kultury.
  6. Korzystajmy z środków dezynfekcyjnych udostępnionych w naszym urzędzie i jednostkach organizacyjnych;
  7. Telefonicznie upewnijmy się, czy wizyta w urzędzie jest konieczna do załatwienia sprawy i o ile to możliwe załatwiajmy sprawy i dostarczajmy dokumenty za pośrednictwem przekazu elektronicznego (poczta elektroniczna Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., skrzynka EPUAP,tel. 83 3518069, http://ulanmajorat.pl/kontakt/).

 

Ulan-Majorat, 11 marca 2020 roku

Jarosław Koczkodaj

Wójt Gminy Ulan-Majorat

Odsłony: 163

Strefa logowania