Drodzy rodzice

Opublikowano: wtorek, 22 październik 2019

 

Rodzice oraz nauczyciele  kształtują osobowość dziecka. Często zastanawiają  jakie są skuteczne metody, jak to zrobić?

Otóż  bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka ma jego stały kontakt z książką. Spełnia on wiele ważnych funkcji, Szwedzka  Akademia  Literatury  Dziecięcej  opracowała aż 17 zalet książki. Oto najważniejsze: 

 1. Książka pozwala nam rozwijać język, słownictwo  i pobudza fantazję. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

  2. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

  3. Książka rozwija nasze uczucia i zdolności do empatii. Wyrabia w nas umiejętności wczuwania się w czyjąś sytuacje.

  4. Książka dostarcza nam rozrywki, może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

  5. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

  6. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

  7. Książka pomaga nam zrozumieć siebie i innych. Odkrywa, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć, umacnia nasze poczucie własnej wartości, buduje tolerancję  dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
 2. Książka jest naszym towarzyszem w samotności.   Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

  9. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesień.

         

   Dziecko, które przychodzi na świat nie przejawia samoistnych potrzeb czytelniczych. Od środowiska, w którym rozwija się i wzrasta zależy czy i kiedy pojawią się te potrzeby. Czytelnikiem nikt się nie rodzi, trzeba go wychować. Zainteresowania czytelnicze pojawiają się znacznie później, zasadniczy wpływ na ich kształtowanie ma środowisko dziecka - rodzice, opiekunowie, nauczyciele. Musimy mieć na uwadze, że książka jest bardzo ważnym elementem zaspakajania potrzeb wieku dziecięcego i nie można oczekiwać że stały kontakt z książką w wieku dojrzałym pojawi się sam, należy go zaszczepić  w wieku najmłodszym. W domu rodzinnym zaczyna kształtować się pozytywna bądź negatywna postawa dziecka wobec książki. Jeśli chcemy, by nasze dziecko chętnie czytało musimy dołożyć starań - poświęcać mu więcej czasu i codziennie opowiadać baśnie, czytać bajki, opowiadania, wiersze. Telewizja i komputer  nas nie mogą zastąpić w tym zadaniu. Dziecko musi widzieć rodziców czytających. W pierwszych klasach szkoły podstawowej dziecko uczy się trudnej sztuki czytania i wtedy rozpoczyna się jego samodzielna przygoda z książką. Nie przegapmy tych  momentów, dołóżmy wszelkich starań, wykorzystajmy wszelkie możliwości, by nasze dzieci polubiły czytanie, bo we współczesnym świecie olbrzymiego postępu, lawinowo rosnących informacji nie nadążą za innymi ludźmi.

 

 Jak zachęcić dziecko do czytania?

*       Bardzo ważne jest kształtowanie w dziecku od małego pozytywnego nastawienia do książek. Należy pokazać dziecku, że też czytamy  książki i sprawia nam to przyjemność. 

*       Od najmłodszych lat czytamy dziecku na głos –to  jest jedna z największych zachęt. 

*       Nie zmuszajmy  dziecka do czytania, bo zrazimy je, ale gdy dziecko przyjdzie do nas i będzie chciało poczytać, koniecznie wysłuchajmy. 

*       Chwalmy  swoje dziecko za każdą przeczytaną książkę lub artykuł w prasie i zachęcajmy do sięgania po kolejne. 

*       Pamiętajmy o rozmowie  z  dzieckiem o książkach, które czyta. 

*       Zorganizujmy  w domu biblioteczkę. 

*       Jeśli zdarzyło się, że  dziecko nie chce skończyć  książki, którą czyta – nie zmuszajmy. Może tematyka mu nie odpowiada?

 

 

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.  JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM !      

 

Najczęstsze błędy w domowej nauce czytania: 

*       wyręczanie dziecka w czytaniu

*       lekceważenie dziecka, czytającego głośno

*       brak systematyczności

*       zmuszanie do czytania

*       ciągłe poprawianie

*       pośpiech

*       lekceważenie zainteresowań dziecka

*        brak rozmowy o przeczytanym tekście

 

 

Cechy dobrego czytania:

 

*       płynność- czytanie  całych wyrazów, bez literowania, łączne czytanie z wyrazem następnym 

*       poprawność- dokładne wymawianie głosek, bez opuszczania liter 

*       biegłość -indywidualne tempo czytania, umożliwiające uchwycenie sensu  czytanego tekstu 

*       wyrazistość - zachowanie znaków przestankowych, akcentów, odpowiednie tempo i rytm      stosowne do tematu  czytanej treści

 

Polecamy strony 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców, Babcie, Dziadków oraz Dzieci na strony  internetowe:


www.calapolskaczytadzieciom.pl  strona fundacji   "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom"  znajdziemy tu liczne informacje  dotyczące znaczenia czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju,   wykaz książek polecanych,  audiobooki,

www.rodzinneczytanie.pl  program fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, w którym zachęcają dorosłych, przede wszystkim rodziców, do codziennego głośnego czytania dzieciom, porady oraz teksty do czytania

http://pisupisu.pl/  bezpieczna strona dla dzieci i młodzieży a także rodziców:  zawiera gry edukacyjne, ciekawostki z różnych dziedzin, poradniki, jak się uczyć, jak pomagać dzieciom w nauce, np. jak zainteresować dziecko nauką czytania:(http://pisupisu.pl/baza-wiedzy/jak-zainteresowac-dziecko-nauka-czytania/1) oraz matematyką: (http://pisupisu.pl/baza-wiedzy/jak-zainteresowac-dziecko-matematyka) 

www.wierszedladzieci.pl znajdziemy tu zawarte w nazwie strony wiersze,  puzzle, piosenki, konkursy, quizy, malowanki

www.wierszykidladzieci.pl portal ze znanymi wierszykami m.in. Tuwima, Brzechwy czy Marii Konopnickiej do czytania i słuchania

www.zoodladzieci.pl  oferuje ponad 250 zdjęć w pokazach slajdów, prawie 100 bajek czytanych przez lektora oraz filmy pokazujące prawdziwe życie zwierząt.

www.sieciaki.pl portal dla dzieci, którego ideą jest promowanie bezpiecznego dziecka w sieci, serwis zawiera aktualizowany na bieżąco katalog bezpiecznych stron internetowych dla dzieci

www.dobrejnocki.pltu są bajki do poczytania i oglądania

  www.bajkimisiabumka.pl  strona  autorki Edyty Grabowskiej-Gwardiak, m.in. książki „Bajki dobrodziejki” można poczytać maluchowi bajkę, są zagadki i oryginalny misiowy pamiętnik

www.superbajki.com  wybór bajek dla najmłodszych od Świnki Peppy po Strażaka Sama.

www.waszebajki.pl  klasyczne słuchowiska  dla dzieci w nowym wydaniu, dzieci odkrywają dźwięki, uczą się liczyć i poznawać instrumenty muzyczne

www.paddington.com.pl  można  czytać i słuchać fragmenty książek,  rozwiązywać testy wiedzy o Paddingtonie  

 

 

Odsłony: 130

Strefa logowania